چگونه با تنبلی کودکان مقابله کنیم؟
۲۶ام دی ۱۳۹۶ عکس

تنبلی کودکان آنها را از تلاش و تکاپو باز می دارد. تنبلی می تواند از دوران کودکی درون فرزند شما به وجود آید و اگر درون همان دوران کودکی به حل این موضوع بپردازید دیگر تنبلی برای او عادت ترک نشدنی تبدیل نمی شود برای این امر ریشه های تنبلی را درون کودک خود بیابید و راهکارهای اين را به کار ببندید.

والدین باید روش های پیشگیرانه ی تنبلی را بدانند تا بتواند کودکی شاد و پویا تربیت کنند باید بدانید تنبلی سدی هست که کودک شما را درآینده از رسیدن به اهدافش دور خواهد کرد و تنبلی مشکلات دیگری را نیز برای فرزند شما به وجود می آورد. کودکان به دلایل مختلفی دچار تنبلی می شوند. درون ادامه با علل تنبلی کودکان و راه حل های مقابله با اين آشنا خواهید شد.

مشکل تنبلی کودکان

نشانه های تنبلی درون کودکان:

یکی از نشانه های تنبلی درون کودکان نیمه رها کردن کارها هست آنها انگیزه ای برای به اتمام رساندن کارهایی که شروع کرده اند ندارند و به دلیل اعتماد به نفس پایین این توانایی ار درون خود نمی بینند.

بعضی از این کودکان، با کوتاهی والدین درون آموزش نظم به کودک مواجه شده اند و منظم بودن و مسؤلیت پذیری را به درستی یاد نگرفته اند و درون این سنین به دنبال راهی برای انجام ندادن مسؤلیت هایشان می گردند.

نداشتن تلاش و تکاپو برای انجام کار و حل مشکلات شخصی یکی دیگر از نشانه های تنبلی کودکان هست این کودکان تلاشی برای انجام نرم افزار های خود ندارند و پتانسیل پایینی دارند.

نشانه های بروز تنبلی

درون مدرسه برای انجام تکالیف داوطلب نمی شوند و تلاشی برای این فعالیت ها نمی کنند. و میزان خواب و استراحت زیادی نسبت به سایر دانش آموزان دارند.

برای انجام ندادن کارهای روزانه و فعالیت های کلاسی  بهانه تراشی مختلف می کنند و اصولآ به انجام فعالیت های ورزشی عادت ندارند.

کودکانی بادقت و تمرکز پایین هستند و رویاپردازی های قوی دارند. این کودکان همیشه درون کارهایشان از دیگران کمک می گیرند و متکی به خود نیستند.

چگونه با تنبلی مقابله کنیم؟

علل پدیدار شدن تنبلی کودکان:

گاهی توقعات و انتظارات بیش از حد والدین کودک را دچار این مشکل می کند زمانی که کودک توانایی رسیدن به این توفعات را درون خود نمی بیند دچار دلزدگی و تنبلی می گردد.

یکی دیگر از علل تنبلی کودکان وجود مشکلات و اختلافات خانوادگی هست این کودکان به دلیل تنش هایی که به آنها وارد می شود و نگرانی هایی که دارند دچار این مشکل می شوند و یا خود به نشانه ی اعتراض از این راه برای تنبیه والدین دسترس می کنند.

شکست های کودک و نداشتن تجربه موفقیت آمیز اعتماد به نفس کودکان را پایین می آورد و توانایی و انگیزه انجام کارها را از اين ها می گیرد. کودکان برای داشتن تکاپو و تلاش درون کارها نیاز به انگیزه و محرک دارند تشویق های والدین و معلم محرک خوبی برای پویایی کودک هست و کودکانی که این تشویق را دریافت نمی کنند به تنبلی روی می آورند.

مشکلات خانوادگی و تنبلی درون فرزند

نداشتن امکانات کافی، مشکلات و نقص های فیزیکی و جسمی، وابستگی بیش از حد به والدین، فقر، کمبود محبت و… از علل دیگر تنبلی کودکان می باشد.

چگونه با تنبلی کودکان مقابله کنیم؟

یکی از راه های مؤثر برای مقابله با تنبلی درون کودکان دادن بازخوردهای مثبت و مورد تشویق قرار دادن این کودکان هست این انگیزه ی درونی کودک را برای انجام کارها بیدار می کند و به کودک تکاپو می دهد.

علت بروز تنبلی را درون کودک خود بیابید. با پیدا کردن علت و ریشه یابی اين راحت تر می توانید به برطرف کردن اين بپردازید. بعد از شناسایی علل این مشکل سعی نکیند با فشار کودک را به تلاش وادار کیند فشار زیاد بر کودک او را دلزده خواهد کرد.

تببلی و انجام ندادن تکالیف

برای کودکان فعالیت های مختلف و متناسب با علاقه تعیین کنید و از پاداش ها و مشوق ها برای انجام دادن کارها دسترس کنید.

فعالیت ها و کارهایی را به کودک بسپارید که توانایی انجام اين را داشته باشد و درون انجام ان دچار شکست نشود. و درون حد امکان به خود کودک اجازه دهید تا نرم افزار ریزی داشته باشد این کار او را مسؤلیت پذیر می کند و علاوه بر اين با انگیزه بیشتری به انجام فعالیت های می پردازد.

مشکلات خانوادگی را به حداقل برسانید. با کمتر شدن مشکلات و فراهم شدن آسایش برای کودکان بسیاری از مشکلات و اختلالات رفتاری اين ها حل می شود.


مطالب پیشنهادی