جاذبه های گردشگری اراک به همراه دیدنی های بکر استان مرکزی
۱۰ام بهمن ۱۳۹۶ عکس

جاذبه های گردشگری اراک به همراه جاذبه های طبیعی اراک جاهای دیدنی اراک کجاست جاذبه های گردشگری شازند طبیعت اطراف اراک گردشگاه های اراک طبیعت اراک غار یخچال اراک مناطق بکر استان مرکزی. اراک یکی از کلان‌ شهرهای ایران و از بزرگترین شهرهای ایران و مرکز استان مرکزی و شهرستان اراک هست. آثار تاریخی و طبیعی متعدد، اراک  را به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل کرده هست. با جدید عکس همراه شوید تا سری به اراک بزنیم و با جاذبه های گردشگری اراک و مناطق دیدنی آنجا آشنا شویم.  

 

جاذبه های گردشگری اراک 

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک

 

روستای تاریخی انجدان
 

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک

 

انجدان، روستایی تاریخی و کهن درون ۳۷ کیلومتری شهرستان اراک هست که می‌توان اين را یکی از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار معرفی کرد. این روستا درون منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و می‌توان درون پیرامون اين، کوه‌ برف شاه و کوه چشمه و غارهای متعددی را مشاهده کرد. وجه تسمیه این روستای تاریخی، وجود گیاهی درون اطراف این روستا هست که به وفور درون اين یافت شده و به انگدان شهرت دارد و از اين انگرود یا آنغوزه بدست می‌آید.

 

 تالاب میقان اراک

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک

 

درون ۱۷ کیلومتری شمال شرقی شهرستان اراک و درون دشت فراهان استان مرکزی، تالابی دیدنی و زیبا قرار دارد که درون گذشته به نمکزار فراهان شهرت داشته و امروزه نیز از اين به تالاب میقان یاد می‌شود. این جاذبه‌ی گردشگری طبیعی از سه جزیره به نام‌های کریستالین یک، کریستالین دو و بخش کویری تشکیل شده هست و به دلیل آب‌وهوای معتدل درون فصل زمستان، به یکی از زیستگاه‌های پرندگان تبدیل شده هست.


 غار سفید خانی (عین هو)

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک

 

غار سفیدخانی یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی درون شهرستان اراک هست که درون ۱۸ کیلومتری شهر اراک و درون کوهی به همین نام قرار دارد که می‌توان حضور چشمه‌های متعدد و بسیار را که درون دامنه‌ی این کوه مشاهده می‌شود، از ویژگی‌های این پدیده‌ی طبیعی دانست. همچنین درون دهانه‌ی غار دودکش جن قرار دارد که به جذابیت‌های اين افزوده هست.

 

 حمام تاریخی چهار فصل

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک

 

می‌توان حمام تاریخی چهارفصل اراک را بزرگ‌ترین حمام ایران نامید که قدمت اين به زمان سلطنت احمدشاه قاجار بازمی‌گردد. این بنای ارزشمند از مساحتی بالغ بر ۱۶۰۰ متر مربع تشکیل شده و به نظر می‌رسد به دلیل نگاره‌هایی از چهار فصل سال و نیز نقاشی‌های انجام شده درون اين، به این نام شهرت یافته هست. این اثر تاریخی امروزه به موزه تغییر کاربری داده هست.

 

 مقبره‌ شاه غریب

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک

 

درون ۳۷ کیلومتری شهرستان اراک و درون روستای انجدان این شهر، زیارتگاهی متعلق به میرزا عباس‌ابن عبدالسلام وجود دارد که درون بین مردم اراک به شاه غریب شهرت یافته هست. این مقبره‌ی کهن، از بناهای قرن ششم هجری قمری هست و گفته می‌شود که متعلق به پیشوایان فرقه‌ی اسماعیلیه هست و امروزه یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی شهرستان اراک محسوب می‌شود.

 

منطقه‌ حفاظت شده هفتاد قله

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک

 

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری درون شهرستان اراک، منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی هفتاد قله هست که درون فاصله‌ی ۲۵ کیلومتری از این شهرستان قرار گرفته و حدود ۹۷ هزار و ۴۰۰ هکتار وسعت دارد. چشم‌اندازی بسیار زیبا، حضور گونه‌های مختلف گیاهی و نیز وجود تنوع جالبی از حیوانات از جمله پستانداران، خزندگان و پرندگان این منطقه را همانند آزمایشگاه و موزه‌‌ای طبیعی ساخته هست.

 

مجموعه تاریخی بازار اراک

 

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک

 

مجموعه‌ی تاریخی بازار اراک، از دیگر جاذبه‌های دیدنی درون این شهرستان هست که امروزه به یکی از مراکز تجاری پررونق و شلوغ تبدیل شده هست. درون این بازار که از اين به بازار سرپوشیده نیز یاد می‌شود می‌توان وسایل مورد نیاز زندگی را تهیه کرد. قدمت این مجموعه‌ی تاریخی که شامل حمام، مسجد، مدرسه، آب‌انبارها، گذرها و کاروانسراها هست به زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار و اوایل قرن ۱۳ هجری قمری بازمی‌گردد.

 

روستای تاریخی و زیبای هزاوه

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک

 

روستای تاریخی و زیبای هزاوه واقع درون ۱۸ کیلومتری شمال غربی اراک، درون شیب آرام دامنه کوههای غربی اراک دارای بافتی پلکانی و متراکم هست هزاوه درون دل دامنه های صخره ای هست و روستایی درون قرون ۷ و ۸ هجری و به دوره ایلخانیان برمی گردد. هزاوه یکی از زیباترین روستاهای استان مرکزی هست که زادگاه مفاخری همچون امیرکبیر و قائم مقام فراهانی دلیر مردانی که آرامگاه جد بزرگوارشان بر بالای کوه حاج مبارک درون روستای هزاوه قرار دارد.آرامگاه امامزاده سلطان سید احمد از نسل امام زین العابدین (ع) مرد پاک سرشتی که فرزندانش از امیرکبیر تا آیت الله خامنه ای چهره های ماندگار این سرزمین شده اند. این امامزاده درون زمان شاه عباس صفوی بنا گشته هست و درون بنابراين گذر ایام استوار میزبان زائران هست. فصل های کوهستانی، بهار و تابستانی معتدل و زمستانی سرد وجود چشمه سارهای متعدد و خاک خوب و حاصلخیز و اقلیم مناسب شرایط مساعدی را برای رشد و پرورش تاکستانهای انگور فراهم کرده هست . درون این منطقه کوههای بلند بسیار زیاد هست که به جابجایی ابرها و بارش باران کمک می کند .بنابراين از باران کوههای بلند آب را از دامنه سنگی دامنه ها جاری می سازد و باغها را سیراب می کند .تاکستانها بر شیب دامنه کوههای بلند به ارتفاع ۲۷۳۵ متر درون وسعتی سبز بیش از ۲۰ کیلومتر زیبایی باغهای انگور به چشم می خورد. هزاوه با اقلیم کوهستانی و آب و هوای مناسب برای باغداری و دارای مزارع وسیع انگور می باشد و گونه های مختلفی از انگور درون رنگ ها و شکلهای مختلف درون هزاوه پرورش می یابد.

 

 مدرسه سپهداری

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک

 

عمارتی کهن و متعلق به دوران حکومت فتعحعلی شاه قاجار درون بافت قدیمی شهرستان اراک و درون مجاورت بازار این شهرستان قرار دارد که به مدرسه‌ی علمیه سپهداری شهرت یافته هست. این بنای قدیمی که گفته می‌شود نخستین مرکز علوم دینی درون اراک هست، به همت یوسف‌خان سپهدار، از اقوام فتحعلی شاه احداث شده و می‌توان اين را اولین عمارت شهری که الگو گرفته از سبک مدارس دوره‌ی صفویه هست، درون نظر گرفت.

 

مقبره آقا نورالدین عراقی

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک


ساختمانی متعلق به دوران حکومت قاجاریان درون دروازه تهران شهرستان اراک و درون بین گورستان کهن این شهرستان قرار دارد که متعلق به یکی از پیشوایان دینی، علما، مجتهدین و مشاهیر اسلامی هست که به القاب دیگری همچون امین و اویس زمان نیز شناخته می‌شود. این عمارت تاریخی یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری تاریخی و مذهبی این شهر هست که درون بین مردم از ارزش والایی دارد.

 

 کلیسای مسروپ مقدس

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک

 

کلیسای مسروپ مقدس، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری اراک هست که درون سال ۱۹۱۴ میلادی و به کمک ارامنه‌ی این شهرستان احداث شد. این مجموعه‌ی تاریخی شامل بخش‌های مختلفی مانند مدرسه‌ی مختص ارامنه، تالار اجتماعات، سکونتگاه کشیش و اقامتگاه سرایدار هست که درون محوطه‌ی حیاط قرار دارد.

 

کاروانسرای شاه عباسی 

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک

 


کاروانسرایی قدیمی درون روستای کاروانسرا و درون ۳۵ کیلومتری شهرستان اراک قرار دارد که با دقت به معماری اين، چهار ایوانی بودن بنا و مصالح به کار رفته درون اين، به نظر می‌رسد که متعلق به دوران حکومت صفویان باشد. متاسفانه این اثر تاریخی درون حال تخریب و نابودی هست.

 

 مقبره‌ شاه قلندر

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک

 

درون روستای انجدان و درون ۳۷ کیلومتری شهرستان اراک، آرامگاهی تاریخی و متعلق به قرن هشتم هجری قمری وجود دارد که به مقبره‌ی شاه قلندر شهرت یافته هست. این عمارت کهن به شکل هندسی هشت‌ضلعی ساخته شده که گنبد اين نیز شانزده ضلعی هست. درون این بقعه می‌توان صندوقی که روی مزار قرار گرفته هست را مشاهده کرد که درون پیرامون اين آیاتی از قرآن از جمله آیت‌الکرسی، تاریخ ساخت صندوق و چند بیت شعر حکاکی شده هست.

 

برج شیشه (ارگ حکومتی اراک)

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک


از دیگر عمارات تاریخی متعلق به دوران حکومت قاجاریه و سلطنت فتحعلی شاه، ارگ حکومتی شهر اراک هست که به برج شیشه نیز شهرت دارد و درون بافت قدیمی این شهرستان قرار گرفته هست. ساختمانی که امروزه بخشی از منزل سپهدار و درون حال ترمیم و بازسازی هست و متاسفانه بخش اعظم اين از بین رفته هست.

 

خانه حسن پور

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک

 

این بنا درون اولین گذر سمت چپ بعد از چهارسوق بازار اراک، درون مقابل گذر مدرسه سپهداری قرار دارد. درون ساخت این بنا دو دوره جداگانه دیده می‌شود: ضلع جنوبی اين متعلق به دوره قاجار و ضلع شمالی اين مربوط به سال‌های ۱۳۳۲ هـ .ق هست. بنا درون دو طبقه شکل گرفته هست. طبقه همکف شامل اتاق‌های زمستان‌نشین، آشپزخانه، انبارهای آذوقه و ورودی اصلی بنا هست و طبقه اول شامل اتاق‌های شاه‌نشین و تابستانه هست. سازه اصلی بنا از خشت تشکیل شده و پی‌ها را به وسیله سنگ‌های بزرگ و دوغاب گل آهک ساخته‌اند. نماسازی بنا با دسترس از آجر، کاشی، گچ و قیر هست. این بنا همچون بناهای اولیه مسکونی شهر سلطان‌آباد درون‌گرا با حیاطی مرکزی هست و درون سه جهت شرق، شمال و جنوب دارای ساختمان‌هایی هست که به سمت حیاط گشوده می‌شوند. این بنا به عنوان مسکونی مورد دسترس قرار داشت.

 

صنایع دستی اراک

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک

 

از صنایع‌دستی شهر اراک می‌توان به دستبافتهای سنتی (قالی‌بافی، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی)، رودوزیهای سنتی، آثار چوبی (منبت و کنده‌کاری روی چوب، معرق کاری، پیکرتراشی، خراطی، ساخت سازهای سنتی، مشبک و گره‌چینی چوب)، سفالگری، کتابت و نگارگری (طراحی سنتی، نقاشی ایرانی، گل و مرغ، تذهیب و تشعیر، خوشنویسی، کتیبه نویسی)، آثار فلزی (مسگری، قلم‌زنی، سفیدگری، چلنگری، مشبک فلز، ملیله طلا و نقره)، ساخت پاپوش سنتی(گیوه‌دوزی و گیوه‌بافی)، آرایه‌های معماری (گچبری سنتی، آینه‌کاری…) و تراش سنگهای قیمتی و نیمه‌قیمتی اشاره کرد.صنعت قالی درون این منطقه از گذشته رواج داشته و قالی فراهان، سربند و ساروق شهرت جهانی داشته‌اند. صنعت قالی‌بافی از آغاز بنیان‌گذاشتن این شهر توسط یوسف‌خان گرجی به عنوان عمده کالای صادراتی این شهر قرار گرفت.

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک

 

قالی درون اراک به گفته سیسیل ادوارز زمانی از اهمیت و اعتبار و فراوانی برخوردار بود و رقیب قالی کرمان بود. از انواع قالی مشهور اراک می‌توان به قالی ساروق اراک اشاره نمود که از لحاظ استحکام و نقشه‌های منحصربه‌فرد و نوع خامه (پشم) دسترس شده، شهرت جهانی دارد. اراک به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز صدور فرش به اروپا تا سال ۱۳۱۹ خورشیدی باقی‌ماند.

 

جاذبه های گردشگری اراک، مناطق دیدنی اراک

 

برای آشنایی با  جاذبه های گردشگری ایران و جهان کلیک کنید

 


مطالب پیشنهادی